14. Europsko prvenstvo - Venecija 2018.

Natjecanja / IQA on-site natjecanja

14.11.2018.

U Veneciji je 9. - 11. studenog održano ovogodišnje izdanje Europskog kvizaškog prvenstva na kojem je sudjelovalo 15 naših igrača koji su i ove godine postigli zapažene rezultate. Od generalnih rezultata vrijedi spomenuti da je Engleska ostala bez zlata u Kupu nacija prvi put nakon 2011. godine.

KUP NACIJA

Hrvatska reprezentacija u sastavu Širola, Kotiga, Štimac i Živanović zauzela je 6. mjesto. Na Olimpijadi u Ateni prije 2 godine također smo bili 6. Tad smo izgubili od Irske u doigravanju za 5. mjesto, a sad se doigravalo samo za prva 4 mjesta. Polufinale je bilo udaljeno 3 boda. Spomenuta Irska ovaj je put zbog više bodova od Estonije u posljednjem dijelu kvalifikacija ušla u polufinale prvi put ikad, a tamo je uvjerljivo izgubila od Belgije 76:47 iako je vodila na poluvremenu. Drugo polufinale je bilo dosta uzbudljivije i tamo je Norveška sa 63:60 pobijedila Englesku. Inače, otkad se održavaju Europska prvenstva, Engleska samo 2011. nije bila u finalu, dapače te godine nisu osvojili ni medalju. U borbi za treće mjesto lako su se obračunali s Irskom 67:47, a Norveška je za svoje prvo zlato u Kupu nacija pobijedila Belgiju 88:72.

Igralo je 19 reprezentacija.

1. NORVEŠKA (Tore Dahl, Ole Martin Halck, Lars Heggland, Thomas Kolåsæter)
2. BELGIJA (Nico Pattyn, Gerben Smit, Ronny Swiggers, Tom Trogh)
3. ENGLESKA (Kevin Ashman, Ian Bayley, Olav Bjortomt, Pat Gibson)
6. HRVATSKA (Dean Kotiga, Dorjana Širola, Krešimir Štimac, Perica Živanović)

ASPIRACIJSKI KUP

Paralelno s Kupom nacija igralo se ovo natjecanje s istim pitanjima, a ekipe se sastavljaju proizvoljno. Bilo je zbilja jakih ekipa koje bi u Kupu nacija bile u gornjoj polovici. Nakon kvalifikacija prva i druga ekipa igrale su finale, a treća i četvrta za treće mjesto.

Igralo je 26 ekipa.

1. X-Tremisten: Dries Van De Sande (Bel), Lander Frederickx (Bel), Stijn Gyselinckx (Bel), Lars Van Moer (Bel)
2. Belgian Anarchy: Paul Arts (Bel), Chris Braxel (Bel), Kris Van der Coelden (Bel), Luc Venstermans (Bel)
3. Norway B: Geir H. Kristiansen (Nor), Espen Kibsgård (Nor), Øystein Aadnevik (Nor), Dag Olav Rønning (Nor)
11. Young Croatia: Neven Milijić (Cro), Šime Gverić (Cro), Karlo Plazina (Cro), Neven Trgovec (Cro)
12. Croatia B: Krešimir Sučević Međeral (Cro), Mladen Vukorepa (Cro), Mario Kovač (Cro), Morana Zibar (Cro)
19. Watchers of the Skies: Indrek Salis (Est), Mati Räli (Est), Petra Lypolt (Cro), Ruben Finderle (Cro)

KLUPSKO EKIPNO

Multinacionalna ekipa Europalia za koju igra Dorjana Širola svake je godine favorit za medalju (dosad imaju zlato, dva srebra i dvije bronce), pa su došli ovaj put do još jednog srebra u tie breaku, ispred Molly McGuires! Fantastični Sage Supercilia uvjerljivo su slavili sa 6 bodova prednosti i prošlogodišnjoj bronci iz Zagreba dodali zlato. Naši su bili rasuti u 6 ekipa, od kojih su 4 u gornjoj polovici.

Igrale su 44 ekipe.

1. Sage Supercilia: Igor Habal (Est), Mark Henry (Ire), Sebastian Klussmann (Ger), Mark Ryder (USA)
2. Europalia: Derk De Graaf (Bel), Thomas Kolåsæter (Nor), Dorjana Širola (Cro), Holger Waldenberger (Ger)
3. Molly McGuires: Lorcan Duff (Ire), Steve Perry (USA), Tim Polley (USA), Shane Whitlock (USA)
5. Big Five Guys: Dean Kotiga (Cro), Krešimir Štimac (Cro), Kaarel Silmato (Est), Perica Živanović (Cro)
11. Escher MCs 2.0: Diederick van Elst (Ned), Abel Gilsing (Ned), Ivan Andonov (Ser), Neven Milijić (Cro)
19. Meerkats of Venice: Mladen Vukorepa (Cro), Šime Gverić (Cro), Karlo Plazina (Cro), Neven Trgovec (Cro)
33. Gondolf the Great: Morana Zibar (Cro), Krešimir Sučević Međeral (Cro), Mario Kovač (Cro), Ivan Žmak (Cro)

PAROVI

Ashman/Gibson uvijek su favoriti za zlato i vjerojatno najbolji kvizaški par ikad, no s 3 boda razlike pobijedili su Swiggers/Kalliolevo kao i u Bukureštu prije četiri godine. Belgijancima idu bronce, što znači da od šest medalja u parovima Englezima idu samo dvije, a tako nešto se nije dogodilo 11 godina kad u Blackpoolu nisu osvojili nijednu! Širola/Wandenberger standardno u top 10, Kotiga/Živanović očekivano visoko, a Milijić/Trgovec odmah bod iza njih, što je apsolutno divan rezultat!

Igralo je 85 parova.

1. Tero Kalliolevo (Fin) / Ronny Swiggers (Bel)
2. Kevin Ashman (Eng) / Pat Gibson (Eng)
3. Derk De Graaf (Bel) / Tom Trogh (Bel)
9. Dorjana Širola (Cro) / Holger Waldenberger (Ger)
12. Dean Kotiga (Cro) / Perica Živanović (Cro)
13. Neven Milijić (Cro) / Neven Trgovec (Cro)
27. Krešimir Štimac (Cro) / Mladen Vukorepa (Cro)
30. Krešimir Sučević Međeral (Cro) / Mario Kovač (Cro)
38. Karlo Plazina (Cro) / Šime Gverić (Cro)
70. Ivan Žmak (Cro) / Ruben Finderle (Cro)
75. Morana Zibar (Cro) / Petra Lypolt (Cro)

INDIVIDUALNO

Da Englezima ovo prvenstvo baš i nije išlo po planu, pokazuje možda i najveće iznenađenje prvenstva, a to je da četverostruki prvak, Olav Bjortomt, nije uopće ušao u finale među 10 najboljih. Šesterostruki prvak, Kevin Ashman bio je "tek" osmi. Zlato iz Zagreba ipak je obranio Irac s engleskom putovnicom, Pat Gibson, ispred dva Belgijanca. Tom Trogh došao je do svoje prve medalje ikad na Europskim prvenstvima. Lorcan Duff je četvrti s najboljim rezultatom za Irsku ikad, a zanimljivo je da je prije finala bio deseti. Naši su zauzeli cijeli blok od 24. do 28. mjesta. Možda smo se nadali kojem top 20 plasmanu, ali ovo je itekako impresivno i pokazuje homogenost.

SPECIJALISTIČKI INDIVIDUALNO

Igrale su se četiri kategorije, a svaki je igrač mogao najviše dvije. Kako to često biva na specijalističkim kvizovima, istaknu se kvizaši koji nisu u vrhu općih kvizova, pa je tako u kategoriji tehnologija pobijedio Nizozemac Biemans, dok su naši Živanović peti, a Štimac osmi. U vizualnoj umjetnosti imamo Milijića na 9. mjestu, a od zapaženih rezultata tu je Širola i njezino 16. mjesto u književnosti.